jóga

Jóga v jedné větě

Po přečtení nadpisu možná čekáte moji originální větu o józe nebo citaci z nějaké knihy o józe nebo snad přímo z jógové bible Jóga sútry od Patandžaliho. Knih o józe bylo napsáno mnoho a vybrat z nich jednu větu by bylo těžké. Ale já mám na mysli jinou větu, která možná nejdříve zazněla jen slovně, než byla napsána, a která v sobě zahrnuje tolik jógového moudra, kolik to jen jde.

Continue reading „Jóga v jedné větě“
jóga

Šavásanu umí každý! Nebo ne?

Pozice šavásany neboli pozice mrtvoly. Ti, kdo jógu nepraktikují, obvykle s úsměvem říkají, že pozice mrtvoly je jedinou pozicí, kterou by v józe zvládli. Ani netuší, jak se moc se mohou mýlit.

Pravda je, že šavásana vypadá jako velmi jednoduchá pozice. Ležíte na zádech, nohy máte mírně od sebe, ruce mírně od těla dlaněmi vzhůru a jen se tak válíte…Co by na tom mělo být těžkého, že?

Continue reading „Šavásanu umí každý! Nebo ne?“
jóga

Který styl jógy mám nejraději?

Stylů jógy, které najdete v nabídce jógových studií, je téměř nepřeberně. Aštanga jóga, power jóga, hatha jóga, vinyása, jin jóga, core jóga, restorativní jóga, hot jóga…  Nedokážeme často rozlišit, která je která, ani jakou si vybrat… A jaká je moje oblíbená?

Continue reading „Který styl jógy mám nejraději?“
jóga

5 jógových knih pro úplné záčátečníky

Rozhodli jste se začít s jógou a kromě fyzického cvičení podle videí na YouTube hledáte další zdroj informací? Pokud nemáte čas na speciální kurz a jste čtivý typ, vystačíte si pro začátek s knihami, které vám trochu rozšíří jógové obzory. Knih s jógovou tématikou je na trhu spoustu a pokud se vrhnete na jejich čtení, budete mít pocit, že se vám rozskočí hlava a časem se vám bude zdát, že čím víc jich čtete, tím větší zmatek v tom máte…

Continue reading „5 jógových knih pro úplné záčátečníky“
jóga

Co se o józe nedozvíte z YouTube?

Možná jste v době karantény začali konečně cvičit jógu doma. Našli jste si na YouTube oblíbeného lektora a poctivě cvičíte a máte z toho dobrý pocit. Což je určitě skvělý první krok na cestě k józe. Říkáte si, že přece jógu už cvičíte, tak proč první krok?

Continue reading „Co se o józe nedozvíte z YouTube?“
jóga

Proč mi vadí nošení roušky?

Můj názor je (a prosím klidně mějte jiný), že je to nezdravé pro naše tělo a naši imunitu. Nechce se mi teď diskutovat o tom, jestli nás rouška před nákazou ochrání nebo ne, o propustnosti té které roušky, velikosti virových kapének… jakkoliv se nám vláda snaží vnutit, že nás rouška zachrání od všeho zlého. Mnozí odborníci říkají opak a ještě mám doma vládní leták o Covidu, kde sama vláda píše v kolonce “Fakta a mýty”, že roušky zdravé lidi neochrání. Mně štve, že vláda v nás vyvolala paniku a strach, doma šité roušky byly povýšeny na vše zachraňující poklad a lidé se na to upnuli jako tonoucí na stéblo…

Continue reading „Proč mi vadí nošení roušky?“
jóga

Co mi jako jógové lektorce pomáhalo přežít karanténu?

Proč píšu až teď, když karanténa prakticky končí? Jednoduše proto, že když začal nouzový stav a já jsem musela zavřít svoje jógové studio ze dne na den, tak jsem několik dalších dnů, možná i týdnů byla plná emocí. To, co bych napsala, by se asi nedalo publikovat :). Přestala jsem učit jógu, plánovat lekce a workshopy, jógové pobyty, organizovat lektorky, dělat marketing, administrativu, fakturaci a výplaty atd. Jediné, co mi šlo hlavou, bylo, co se bude dít a jak to zvládneme.

Continue reading „Co mi jako jógové lektorce pomáhalo přežít karanténu?“