Jóga v jedné větě

Jóga v jedné větě

Po přečtení nadpisu možná čekáte moji originální větu o józe nebo citaci z nějaké knihy o józe nebo snad přímo z jógové bible Jóga sútry od Patandžaliho. Knih o józe bylo napsáno mnoho a vybrat z nich jednu větu by bylo těžké. Ale já mám na mysli jinou větu, která možná nejdříve zazněla jen slovně, než byla napsána, a která v sobě zahrnuje tolik jógového moudra, kolik to jen jde.

“Practice and all is coming”

“Praktikuj a vše přijde” je ona věta, citát, jehož autorem je Sri K. Pattabhi Jois, učitel jógy (mysore ashtanga). Přijde vám ta věta moc stručná a nevíte, co si pod ní představit? A o tom ta věta právě je. Nesmíte nad ní totiž přemýšlet, ale je nutné podle ní jednat. Tudíž praktikovat… 

Díky pravidelné praxi, nejlépe na denní bázi, se k vám dostane mnoho jógového poznání. Aniž byste o to usilovali, naučíte se všechny stupně jógové cesty, na které odkazuje i zmiňovaná bible jógy. Protože povídání o všech osmi stupních jógy by bylo na novou knihu, vybrala jsem dnes jako příklad jeden stupeň, a to jamy a nijamy, eticko-morální  jógová doporučení.

Tapas

Pokud dokážete každé ráno rozbalit podložku na jógu, stoupnout si na ni a začít svoji praxi, máte v sobě “tapas” nebo chcete-li  disciplínu a vnitřní sebekázeň. Dokážete kontrolovat  a překonat svoji lenost a pohodlnost. A i když ji zpočátku nemáte, dojdete k ní časem. Malý fígl je, rozbalit tu podložku i kdyby jste na ní měli jen 5 minut sedět a pozorovat svůj dech. I to je jóga.

Sauča a Brahmačaríja

Po nějakém čase praktikování zjistíte, že se nemůžete před praxi najíst k prasknutí, protože pak se vám obrací žaludek, nemáte sílu ani stabilitu, chybí vám energie, která se soustředí na zažívání. Tudíž začnete věnovat pozornost tomu, co jíte a odlehčovat stravu. A dostáváme se k doporučení “sauča” tedy čistota (lehkost, jednoduchost). A je pravděpodobné, že uplatníte i doporučení brahmačaríja (zdrženlivost). Neznamená to hned, že přejdete do celibátu, jak se občas někde dočtete. Spíš omezíte hýření do časných ranních hodin, protože ranní praxe vám to neodpustí, stejně tak přehnané množství alkoholu apod. Přemíra požitkářství prostě jógové praxi nesvědčí. Sauča se pak projeví i v tom, v jakém prostředí cvičíte. Nepořádek vám začne vadit, jednak rozptyluje pozornost a pak lehat si na zem do prachu a dýchat ho také není to, co chcete. Stejně tak se sauča projeví i na fyzickém těle. Zjistíte, že než si po ránu stoupnete na podložku, potřebujete si rozlepit oči, zbavit se pocitu ulepenosti z propocené noci a probudit se studenou sprchou.

Satja

Možná jste si k praktikování vybrali nějaké úžasné video na YouTube, kde lektorka předvádí ohromující pozice. Není-li ale vaše tělo (a mysl) připraveno, do pozic se nedostanete (nebo za cenu velkého vyčerpání a výdeje energie) a poznáte “satju” (pravdu). Přiznáte pravdivě sami sobě, jak na tom právě teď jste…fyzicky i psychicky a podle toho uzpůsobíte svoji praxi. Pokud se tak nestane, je velmi pravděpodobné, že se zraníte (přetížíte nebo dokonce natrhnete sval, poraníte kloub apod.) a k poznání satjy dojdete tak jako tak, jen později.

Ahimsá

Možná jste nadšenci, kteří se zakousnou do fyzické jógové praxe a pojedou každý den svoji jógovou sestavu hraničící až s fyzickým drilem. Ale nenechte se mýlit. Nějaký čas to možná bude vycházet, ale určitě přijde chvíle, kdy budete muset svoji praxi zjemnit, zklidnit. Naše tělo a mysl jsou propojené, a tak ve stavu úzkosti, strachu nebo stresu nebudete chtít praktikovat stejnou ásanovou praxi, jako když jste v pohodě. Uplatníte tak další doporučení “ahimsá”. Překládá se jako nenásilí a nejde právě jen o to, abyste neubližovali zvířátkům a nejedli maso. Nenásilí se vztahuje i k nám samotným, jak k fyzickému tělu, tak k mysli a našim myšlenkám.

Santóša a Aparigraha

Díky přiznání si pravdy o sobě a přijetí toho, že vaše praxe se mění, že některé stavy a věci v životě jsou takové, jaké právě jsou, se váš život začne jevit jako příjemnější a klidnější. Začnete být spokojenější s tím, co máte, žijete právě teď. Přestane vás tolik ovládat minulost, ego, touha a očekávání…a tohle je velký krok na cestě ke šťastnějšímu životu. Díky spokojenosti s tím, co máte právě teď, zjistíte, že už tolik neulpíváte (aparigraha) na některých věcech. Zejména na představách, jak má co “správně” být (třeba přesný čas na praxi, taková nebo maková podložka, fancy legíny apod.) nebo jak se máte kdo “správně” chovat.

Astéja

Jógová astéja překládaná jako nekradení vám možná během ranní jógové praxe nebude tak zjevná. Ale ono nekradení neznamená jen ukrást v sámošce čokoládu nebo kolegovi nápad na prezentaci…při praxi se vám ale začne všechno propojovat, a vy zjistíte, že možná přece jen ještě ulpíváte na svých představách a názorech, a okrádáte tak vlastně sami sebe o osobní rozlet, rozvoj. Otevřená mysl a srdce nás pak oklikou dovádí zpět k poznání toho, co je v našem životě satja (pravda). A možná, že lpěním na svých představách upíráte partnerovi možnost jeho volby, svobodného názoru…Lenost vás možná z počátku okrádá o vaši praxi a vy to dovolíte, okrádáte se tak o čas, který můžete věnovat sami sobě, a o možnost zlepšit kvalitu svého života.

Svadhjája

Aniž byste během půlroku či roku vaší praxe otevřeli jedinou jógovou knihu, dojdete k poznání a studiu, v doporučeních zahrnuto pod pojmem svadhjája. Co je předmětem vašeho studia, když nemáte knihy a co poznáte bez knih? Sami sebe. Opět samozřejmě pokud si přiznáte pravdu (satja). Co vás ovládá (emoce, představy, názory), co vás žene a motivuje, co je pro vás důležité v životě, co naopak můžete postrádat. Krásně to opět vyjádřil Pattabhi Jois: “Before practice theory is useless. After practice theory is obvious.” tedy “Před praxi je teorie zbytečná, po praxi je teorie zjevná.”

Íšvara pranidhána

Odevzdáte-li se své praxi, naleznete-li pokoru k sobě a druhým, cítíte-li se součástí přírody, vesmíru a “něčeho většího” naplnili jste prakticky podstatu posledního doporučení íšvara pranidhána, které znamená odevzdání se a realizování se božském principu. Pokud jste se právě teď jako ateisti lekli a naježili, tak nemusíte, nejde o vžitou představu náboženského uctívání. Jde o to, najít a poznat svoji skutečnou podstatu, sounáležitost s ostatními a splynutí s vyšším principem, s tím, co nás přesahuje. To je v podstatě cíl jógy, který zní krásně a harmonicky, ale cesta k němu je dlouhá. Ale právě tady platí, že i cesta je cíl a poznáte na ní radost a štěstí, stejně tak jako občasné utrpení…

Pokud už jste se na svoji cestu vydali, přeji vám trpělivost, pokoru a odvahu.
Namasté

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *