Šavásanu umí každý! Nebo ne?

Šavásanu umí každý! Nebo ne?

Pozice šavásany neboli pozice mrtvoly. Ti, kdo jógu nepraktikují, obvykle s úsměvem říkají, že pozice mrtvoly je jedinou pozicí, kterou by v józe zvládli. Ani netuší, jak se moc se mohou mýlit.

Pravda je, že šavásana vypadá jako velmi jednoduchá pozice. Ležíte na zádech, nohy máte mírně od sebe, ruce mírně od těla dlaněmi vzhůru a jen se tak válíte…Co by na tom mělo být těžkého, že?

Když na závěr lekce zazní ”…a přejdeme do pozice šavásany…”, hodně lidí po hodinové fyzické praxi ulehne na zem s úlevou, že už to konečně mají za sebou. Někteří z nich okamžitě usínají a po chvilce se v sále začne rozléhat jemné pochrupkávání, někteří se zjevně nudí a další se ošívají a nemohou vydržet ani 5 minut v klidu… A  někteří, protože spěchají na autobus či vlak nebo do kina, odchází ještě před šavásanou… A to je velká škoda! Tahle pozice je velmi důležitá a měla by být součástí každé fyzické jógové praxe. Proč?

Parasympatikus

V šavásaně dochází ke zklidnění našeho nervového systému. Přecházíme z nervového systému sympatiku (bojuj nebo uteč) na parasympatikus, který nám umožňuje zklidnit se, uvolnit a relaxovat. Pro náš organismus je to velmi zásadní, abychom vůbec byli schopni fungovat. Poslední dobou se tahle naše schopnost odpočinout si začíná trochu vytrácet. Žijeme totiž jen ve stresovém módu “bojuj a uteč”, který mobilizuje naše tělo i mysl. Jsme neustále připraveni reagovat, odpovídat na zprávy, maily, upozornění, připomínky apod. Důležitost relaxace podceňujeme, a hodně lidí končí vyčerpáním nebo vyhořením v nemocnici.

Uvolnění a regenerace

Šavásana je pozice relaxační. Teprve tím, že se cítíme v bezpečí a necháme fungovat parasympatikus, můžeme uvolnit všechny svaly a klouby. Organismus začne spouštět proces regenerace. Ta obvykle probíhá ve spánku. Teď vás možná napadne, že v pozici mrtvoly můžeme tedy usnout… Není tomu tak!

Bdělost a vnitřní pozornost

Chceme-li praktikovat skutečnou pozici šavásany, musíme zůstat bdělí. Jedině tak můžeme pracovat s pozorností, kterou ale místo ven, zaměříme dovnitř sebe sama. Pomoci pozornosti a dechu uvolníme jednotlivé části našeho těla, tak aby v nich opravdu nebylo napětí a to včetně prstů na rukou nebo zubů, které často zůstávají sevřené.

Tady a teď

Pozice mrtvoly je chvíle, kterou máme sami pro sebe. Nemusíme (a neměli bychom) nic plánovat (nákupy, kino, večeři), organizovat (dovolenou, oslavu narozenin), zařizovat nebo přemýšlet nad minulostí, chybami, nepříjemnými situacemi apod. Ten přítomný okamžik využíváme k tomu, abychom zjistili, jaké účinky měla fyzická jógová praxe jednak na naše tělo, pozorujeme, kde v těle vnímáme energii a v jaké formě, a na naši mysl. Na to, jak se po praxi cítíme psychicky i emočně. Nechceme rozvíjet žádné myšlenky, jen pozorujeme a konstatujeme.

Když tohle vyzkoušíte, tak možná zjistíte, že je to opravdu těžké a že vám to nejde. Nejste v tom sami. Ve škole ani v práci nás nikdo odpočívat neučí. Je potřeba to opakovaně zkoušet a trpělivě na tom pracovat. Odměnou vám bude krásná chvíle klidu a harmonie a vy se po deseti minutách budete cítit svěží, odpočatí a pozitivně naladění…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *