5 důvodů, proč jóga nefunguje!

5 důvodů, proč jóga nefunguje!

Začali jste cvičit jógu, protože se na vás valí o její zázračnosti z každého časopisu, ale máte pocit, že nefunguje nebo nenaplňuje vaše představy? Jaké jsou možné důvody?

  1. Nepravidelnost

Jóga nefunguje a nebude fungovat, pokud je to pro vás módní záležitost a najdete si na ni čas 60 minut jednou týdně. Víckrát se vám to nehodí, protože… a teď doplňte sami…nemáte čas, nemáte chuť, jdete do kina, jdete na víno nebo na kafe, moc prší, je moc vedro, je moc zima nebo vás prostě přemohla lenost. Výmluv se najde vždycky dost. 

Nikdo ale neříká, že musíte chodit 7x týdně cvičit do jógového studia. Tam si klidně zajděte 2x – 3x týdně, aby jste byli pod dozorem lektorky, a vychytali tak nezdravé pohybové stereotypy nebo špatně naučené základy… A doma si dejte každý den 15 – 20 minut jógy třeba podle videa na YouTube. Výběr je neskutečný. Dbejte jen na svoje aktuální možnosti fyzické i psychické. Někdy máme spoustu energie na power jógu, jindy potřebujeme klidnou protahovací hathu nebo úplně jemnou meditační jin jógu.

  1. Netrpělivost

Cvičíte měsíc, jednou týdně a už byste chtěli být hubenější, pružnější, silnější… mezitím ale chodíte do kanceláře, kde za stolem sedíte 8 h denně a kazíte to, co na józe pak složitě napravujete. Jóga není posilovna, kde vám svaly naskočí za měsíc. Jóga je založená na dlouhodobé a pravidelné aktivitě. Je tedy pomalá ve srovnání s některými jinými sporty. Ale zase nabízí mnohem víc. Například to, že vám pomůže tu trpělivost budovat a zlepšovat. Ale musíte chtít. Musíte se chtít změnit a něco pro to udělat i ve svém každodenním životě, nejen 60 minut na podložce. Zkuste se věnovat i jógovému “desateru” (jama a nijama), abyste pracovali i se svojí psychikou, vědomím, energií a emocemi, nejen se svým tělem.

3. Nepozornost

Nezvládáte během lekce udržet pozornost, a už vůbec ne pracovat s dechem a energií. Myšlenky vám pořád pobíhají jedna přes druhou nebo pokukujete po lidech okolo na podložkách a závidíte jim, jak jim to jde a vám ne. Nebo se jim naopak v duchu ušklíbáte, protože si připadáte mnohem schopnější a lepší… to pak není jóga, ale fyzický pohyb jako jakýkoliv jiný. Jedině tím, že věnujete pozornost svému dechu, tělu a mysli, můžete opravdu očekávat účinky jógy, o kterých jste si přečetli v časopise nebo knize.

Máte-li problém se zklidněním a pozorností, nechoďte jen na power jógu nebo vinyásu, které vás baví, ale zařaďte si do rozvhu také jin jógu a meditaci. Klidně meditujte s aplikací v telefonu, kde vás hlas navádí a říká, co máte dělat. Jen u toho vydržte alespoň několik týdnů, jinak opět žádné účinky nezaznamenáte…

4. Výkon

Jógu cvičíte do roztrhání těla, do pozic se cpete zásadně se stisknutými zuby a zadrženým dechem. Je pro vás důležité udělat ty nejtěžší ásany, které jste objevili na instagramových fotkách. Sice vás bolí rameno, máte namožené zápěstí, natrhli jste si nějaký sval nebo poškodili vazy v koleni. To vás ale nezastaví! Řídíte se heslem, když nemůžeš, přidej! Vy to dokážete, a můžete se pak taky pochlubit na Instagramu. Co na tom, že vaše tělo nemá čas na regeneraci a odpočinek. Jste mladí a máte spoustu energie. 

Jen už nepátráte po tom, co vám vaše tělo odpoví za pár let… Pozor, neznamená to, že se v józe nemůžete zlepšovat a pracovat na nějaké vysněné pozici. Jen je potřeba taky odpočívat, regenerovat, respektovat svoje aktuální možnosti a obrnit se trpělivostí. Většina krásných fotek pozic na Instagramu je výsledkem dlouhodobé a pravidelné vědomé praxe nebo výsledkem vrozené hypermobility, kterou se ale nesnažte napodobovat. Hypermobilita vypadá krásně na fotkách, ale až těm jóginkám zlomeným v pase bude o 30 let víc, jejich tělo se bude “rozpadat” a nebude fungovat (za předpokladu, že se svojí hypermobilitou neumí pracovat).

5. Sliby

Jóga nefunguje, protože si slibujete už dva měsíce (nebo půl roku…), že začnete, ale pořád se nemůžete donutit. Nevíte, jaké si vybrat studio, jakého lektora, jakou lekci, jakou podložku, nemáte ty správné fancy jógové legíny…Vaše nerozhodnost a lenost vás paralyzují.

Dobrá zpráva je, že stačí udělat první krok. Jděte do prvního studia, které máte u domu nebo po cestě z práce a vyhovuje vám čas lekce. Je jedno ke komu půjdete a prakticky i na jakou lekci. Pokud jste mladí a fyzicky zdatní, můžete jít na libovolnou lekci, jen na začátku lekce informujte lektorku. Jste-li fyzicky málo zdatní nebo obecně nesportovní typ, vyberte si lekci pro začátečníky. Co máte na sobě je jedno. Důležité je, aby to bylo pohodlné pro vás a vy si nemuseli celou lekci vytahovat tepláky nebo zastrkávat tričko.

Fancy legíny si pořiďte až jako motivační odměnu za to, že jste chodili třeba měsíc nebo dva cvičit. Vlastní podložku si pořiďte, až budete vědět, jaká vám vyhovuje a že u jógy opravdu zůstanete. Jinak vám bude ležet doma pod vrstvou prachu. Nevyhovuje vám lektor nebo studio? Změňte lektora, vyzkoušejte jiné ve stávajícím studiu nebo změňte studio. Výběr máte opravdu velký…

Namasté
Irma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *