Proč mi vadí nošení roušky?

Proč mi vadí nošení roušky?

Můj názor je (a prosím klidně mějte jiný), že je to nezdravé pro naše tělo a naši imunitu. Nechce se mi teď diskutovat o tom, jestli nás rouška před nákazou ochrání nebo ne, o propustnosti té které roušky, velikosti virových kapének… jakkoliv se nám vláda snaží vnutit, že nás rouška zachrání od všeho zlého. Mnozí odborníci říkají opak a ještě mám doma vládní leták o Covidu, kde sama vláda píše v kolonce “Fakta a mýty”, že roušky zdravé lidi neochrání. Mně štve, že vláda v nás vyvolala paniku a strach, doma šité roušky byly povýšeny na vše zachraňující poklad a lidé se na to upnuli jako tonoucí na stéblo…

Nádech je pro náš život zásadní. Rovnice je jasná. Nedýcháš, nežiješ. Nadechujeme kyslík, který naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. A vydechujeme to, co už do těla nepatří, čeho se tělo potřebuje zbavit…oxid uhličitý a dusík jsou asi nejznámější. Ale představte si, že jste pili alkohol, kouřili cigarety, jedli česnek, berete různé léky…cítíte to pak ve výdechu (a to často ještě druhý den ráno)… Vydechujeme také produkty metabolismu, které už tělo nepotřebuje a vydechujeme také část toho, co se nahromadilo ve spodních lalocích plic, kde zůstává reziduální vzduch. A pokud špatně a povrchně dýcháme, ulpívají v plicích bakterie a viry… zkuste 20 minut vydechovat intenzivně do roušky, a pak si k tomu čichněte… nebude se vám to líbit.

Učím jógu už docela dlouho a na lekcích potkávám stovky lidí, převážně žen, ale i mužů. Velká většina z nich, když začíná chodit na lekce, neumí tu nejdůležitější věc v životě. Správně dýchat! Dýchají povrchně, bránice je pro ně neznámý pojem a zjevně nedostatečně používaný sval…mají nedostatek energie, trpí různými úzkostmi nebo depresivními stavy, kožními problémy, pohybovými problémy, protože svaly a klouby nejsou dostatečně prokrvovány, okysličeny… a dýchání přes roušku to všechno ještě zhoršuje! Imunito sbohem!

Pokud nově příchozí na jógu vydrží pravidelně cvičit, začnou pracovat s dechem a přenastaví si svůj přirozený dechový rytmus, naučí se prohlubovat nádech a prodlužovat výdech, objeví se jim zcela nový svět. Mají víc energie, zvládají lépe náročné situace, zlepšuje se jim imunita díky lepšímu dýchání a pravidelnému cvičení. Spousta zdravotních problémů se najednou “záhadně” začne zlepšovat. 

Není to záhada, je to díky lepšímu dýchání, větší vitální kapacitě plic, díky zlepšené imunitě i psychice. Ne není to všemocné, jenom dýchání vám rakovinu nevyléčí. Ale je to důležitý nástroj na zlepšení fyzického i psychického stavu. A zdarma. A nemusím vám k tomu ani dávat odkazy na nějaké odborné studie, protože si to každý může vyzkoušet sám na sobě. Jen stačí chtít a začít něco dělat (což je kámen úrazu, protože jednodušší je sedět u piva nebo na Facebooku a remcat). Díky pokroku a technologiím, jsme se naučili očekávat, že něco, někdo, nějaký lék nebo nasazená rouška nás spasí… Ztratili jsme schopnost naslouchat vlastnímu tělu a chovat se podle toho…

Upínáme se k roušce, protože opomíjíme či spíš doslova kašleme na to nejdůležitější. Na prevenci. Na zdravý způsob života, který udržuje naši imunitu silnou a naše tělo i mysl zdravé. Západní medicína prevenci prakticky zatlačila do kouta. Východní medicína na ní staví. A my bychom se měli naučit používat to nejlepší z obou.

Začněme tedy pro začátek správně dýchat!
Namasté
Irma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *