Jak si vybrat správnou jógovou podložku?

Jak si vybrat správnou jógovou podložku?

Když jsem začala před 15 lety cvičit doma jógu podle amerických videí (česká videa a skoro žádná studia ještě žádná nebyla), sháněla jsem jógovou podložku. Nevěděla jsem nic o tom, jaká by vlastně měla být, o tom, že některé budou klouzat a jiné ne, a tak mi bylo jedno, jakou si vyberu. Jenže tehdy byl spíš problém vůbec nějakou koupit. V obchodě byly jen takové ty pěnové karimatky do stanu. Pak jsem ve sportu narazila na jedinou podložku od Reeboku. Ošklivě šedivou, dnes by v záplavě všech těch podložek s mandalami, ptáčky nebo mantrami naprosto zapadla. Mám ji dodnes. Drží pořád stejně dobře a cvičí se na ní výborně.

A jakou podložku si tedy vybrat dnes, kdy je výběr nekonečně velký?

Můžete mít jógovou podložku z Lidlu nebo Sportissima za pár kaček, co se vydrolí za 2 měsíce, designově krásné podložky nebo neskutečně drahé značkové podložky od velkých jógových firem. Pokud teď čekáte jednu nebo dvě konkrétní značky, které doporučím, tak vás zklamu. 

Jógová podložka má svá specifika. Jednak vás může zajímat, z čeho je vyrobena, jako moc je materiál šetrný k životnímu prostředí… k tomu si stačí přečíst popis vybrané podložky. 

Pak vás asi bude zajímat, která podložka je pohodlná. Tam doporučení dát jde. Podložka, která je průměrně pohodlná, má alespoň 4mm tloušťku. Hodně pohodlné podložky mají 6 mm, ale jsou žu dost těžké na každodenní nošení. Cestovní podložky jsou velmi tenké (a dobře skladné do kufru), ale pokud je položíte na beton, bude vás bolet celé tělo (na koberci v pohodě). Pokud máte problém s koleny nebo špičatá kolena, tak vám možná nebude stačit ani 6mm podložka. V takovém případě je potřeba kolena podkládat dekou nebo speciálními podložkami pod kolena, které koupíte třeba v Tchibu.

Nejčastější dotaz, který dostávám, je samozřejmě “která podložka neklouže”. Tak tohle vám bohužel nikdo neporadí. Můžete dostat tipy na neklouzavé podložky, které ale zrovna vám budou neuvěřitelně klouzat. Já osobně jsem vyzkoušela levnější jógové podložky z Yogashopu* (https://www.yogashop.cz/3-yogacentrum-podlozka-na-jogu-10023p#popis), které mi nekloužou a relativně vydrží. Miluju jógové podložky od Manduky (klasické i cestovní), které ale některým lidem mohou klouzat). Vyzkoušela jsem podložku od Jade, která byla naprosto skvělá, do té doby, než se mi po pár cvičeních na sluníčku začala drolit. A úžasné, ale hodně drahé jsou podložky od Liforme, které mně osobně nekloužou. Naopak třeba na nádherných designových podložkách s kolibříky, mandalami nebo rozkvetlými lotosy, které se mi tak hrozně líbí, mi ruce jedou jako po másle. A to dokonce i když znám a praktikuji to správné nastavení a ukotvení dlaní do podložky.

Takže moje rada na závěr? Vyhlídněte si podložku klidně na internetu, ale pak už si běžte tu svoji vyzkoušet do kamenného obchodu, kde si na ni skutečně sáhnete a uděláte psa s hlavou dolů, při kterém si nerozbijete nos…

Namasté 

* žádná z jmenovaných firem není sponzorem tohoto článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *