Malá domácí karma jóga

Malá domácí karma jóga

Každý z nás je jiný a za svým štěstím jdeme jinou cestou. Stejně tak v józe není jen jedna cesta vedoucí k cíli, kterým je spojení individuálního já s univerzálním Bytím (Brahma) a osvobození z koloběhu karmických zrození. 

Podle toho jací jsme, volíme způsob, cestu, jak svého cíle dosáhnout. Nejčastěji kolem sebe vidíme Rádža jógu (královskou cestu), která zahrnuje 8 stupňů včetně ásan, pranajámy nebo meditace. 

Je-li pro nás přirozená cesta oddanosti a lásky k Bohu, kráčíme po cestě Bhakti jógy. Jsme-li založeni filozoficky a milujeme studium a poznání, vybereme si asi cestu Džňána jógy

Další cestou je Karma jóga, jóga založená na činech, jejich příčinách a důsledcích (princip karmy).  Všechno co děláme, co si myslíme nebo říkáme, má nejen vliv na naše tělo a mysl, ale také naše okolí a vyvolává nějakou reakci, nese sebou důsledky. Na cestě Karma jógy tedy jednáme a konáme bez očekávání odměny, pochvaly či povýšení, bez očekávání výsledku, nezištně, s čistým srdcem a láskou.

V životě nic není jen černé nebo bílé, a tak i tyto jógové cesty se obvykle nějak prolínají. Možná vám při představě Bhakti a Karma jógy vyvstala před očima oddaná, milující a obětavá jeptiška. Ale nemusíte být zrovna řádovou sestrou, abyste mohli jít cestou Karma jógy. Tu můžete totiž vesele praktikovat i doma. Jak? 

Třeba když vás čeká taková klasické sobotní dopoledne vdané a zaměstnané ženy a matky. Manžela pošlete se seznamem na nákup a vás čeká kolečko: sklidit roztahané nádobí a hračky po dětech, setřít stoly, prach ze skříní a komod, vysát, vytřít, roztřídit prádlo a vyprat 4 várky (pověsit a vyžehlit) a dát vařit maso na rajskou k obědu.

Občas vás u toho asi napadá, že je toho moc, proč zrovna vy musíte dělat všechno sama. Cítíte se naštvaná a unavená. Místo odpočinku po týdnu v práci, máte další pracovní kolečko doma. Nebo to možná máte rozložené v týdnu a místo klidu po práci a čtení knížky s nohama nahoru, máte ještě večerní “program”. Ale pocity únavy a naštvání asi zůstávají stejné. A možná se časem přidá lehký pocit zoufalství… A navíc vám nikdo ani nepoděkuje za všechno, co děláte!

Kromě toho, že určitě můžete delegovat alespoň něco na manžela či jiné nebatolecí členy rodiny, můžete změnit přístup k tomu, co doma děláte. Chcete si ráno udělat snídani, ale všude zůstalo nádobí od večera, nikdo nevyklidil myčku a vy si nemáte ani kde položit misku na ovesnou kaši? 

Místo lamentování a bublajícího vzteku, si můžete říct: Jsem tady, jsem zdravá a můžu to nádobí z myčky vyklidit já. Udělám to ráda pro sebe, svého milujícího manžela a roztomilé děti. Neočekávám vděk, protože to dělám ráda, s láskou. Jsem vděčná, že mám krásnou rodinu. Jsem vděčná za jejich lásku. 

A tak můžete pokračovat: uklidím a vysaju, protože můžu, budu mít pocit čistoty nejen venku, ale i uvnitř sebe, vyžehlím manželovi košile, protože můžu, miluju ho a jemu to v nich hrozně sluší… Uvidíte, jak to zásadním způsobem změní vaši energii, pocity a emoce. Najednou vám to začne dávat smysl. Budete žít krásnější a spokojenější život.

A navíc vás určitě čeká dobrá karma 🙂

Namasté
Irma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *