4 tipy, jak se zchladit v parném létě podle ajurvédy

4 tipy, jak se zchladit v parném létě podle ajurvédy

Když v létě panují venku velká vedra, snaží se každý ochladit, jak to jde. Většina z nás sáhne po něčem studeném až ledovém. Představili jste si teď vychlazenou limonádu nebo čerstvě natočené pivo? Nebo možná ledovou kávu :). A víte, že děláme chybu? No ano “děláme”, protože i já občas hřeším studeným pivem a zmrzlinou…

Pijeme studené a ledové, ale to je právě ta chyba…měli bychom totiž pít teplé. Teď si říkáte, že jsem se asi zbláznila…ale…

Naše tělo má tu schopnost udržovat více méně konstantní teplotu někde kolem 36, 5 až 37°C. Když je nám horko nebo zima, termoreceptory v našem těle vysílají signál do hypotalamu a tělo se začne zahřívat nebo ochlazovat. Znáte to, stojíte v zimě na zastávce autobusu, venku mrzne a vám se třesou všechny svaly…právě ve snaze se zahřát. Nebo vyjde v létě ven jen v tričku a ono je po ránu už chladněji a vám naskočí husí kůže…tělo se snaží o izolaci přes chladem. 

A jak se tělo ochlazuje? Samozřejmě pocením… paradoxně tedy chceme-li se ochladit, potřebujeme zvýšit pocení, které odvádí kůží teplo z těla a k tomu nám pomohou teplé nápoje… pití studených nápojů tedy vlastně nutí tělo, aby se znovu zahřívalo…

A co doporučuje v parném létě ajurvéda?

V každém z nás působí podle ajurvédy tři bioenergetické síly: lehká váta, ohnivá pitta a těžká kapha. Pokud jsou všechny tři v harmonii, jsme zdraví. Dojde-li k narušení jejich rovnováhy, projeví se to v těle i mysli. V létě podle ajurvédy převládá pitta, ohnivá energie, která ovlivňuje naše trávení, a také se při jejím nahromadění projevuje emočně jako vztek, hněv nebo přehnaná žárlivost a po fyzické stránce třeba jako záněty.

Ajurvéda tedy doporučuje v létě snižovat pittu. A jak?

Nepijte studené nápoje
Zhoršujete zažívání, což vede ke zvýšení pitty a horkosti v našem těle. Pijte kokosovou vodu, kokos přirozeně ochlazuje. Stejně tak ochlazuje i teplý zelený nebo bílý čaj (ne horký).

Používejte k ochlazení i koření 
Zejména koření jako je máta, fenykl nebo kurkuma má ochlazující účinky. Přidávejte do jídla nebo mátu třeba do vody s citrónem (opět ne ledové). Upřednostňujte potraviny, které mají sladkou nebo trpkou chuť. Vyhýbejte se kyselým nebo příliš slaným a smaženým jídlům.

Odpočívejte
Je-li velké vedro, více odpočívejte. Pokud sportujete, snažte se vaše aktivity přesunout na ráno, kdy je chladněji. 

Meditujte 
Večer si dopřejte zklidnění v meditaci a zařaďte si do meditační praxe (nebo i během dne) pranajámickou techniku chandra anuloma vilóma. Pomalý střídavý dech, kdy nadechujete levou nosní dírkou (při zavření té pravé) a vydechujete pravou (při zavření té levé).

Krásné léto! Namasté
Irma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *