Zacvičíte si 108 pozdravů slunci?

Zacvičíte si 108 pozdravů slunci?

Pomalu se blíží podzim a s ním den podzimní rovnodennosti. V den rovnodennosti se cvičí 108 pozdravů slunci jako oslava síly slunce a jeho energie i harmonie, která nastává v dny, kdy den trvá stejně dlouho jako noc, kdy se Slunce dostává do stejné roviny jako zemský rovník, a jeho světlo tak dopadá na Zemi kolmo. Astronomicky je to jen dvakrát v roce, na jaře a právě na podzim. Při podzimní rovnodennosti načerpáte dynamickou sluneční energii na dny příští, kdy světla bude ubývat. Láká vás to? Chcete si zacvičit 108 pozdravů?

Pokud teprve s jógou začínáte, doporučuji začít s nácvikem co nejdříve. Udělejte si každý den 5 – 10 pozdravů slunci. Pokud se necítíte na cvičení doma, můžete si zacvičit se mnou ve studiu Eka Yoga Space (cvičíme v den rovnodennosti na jaře, na podzim a 21. června). Najdete tam také odkaz na krátké video na mém YouTube kanálu Eka Yoga with Irma.

Pozdrav slunci – surya namaskar – je jógová sestava několika (obvykle 12) po sobě jdoucích a plynule navazujících ásan. Existuje více variant pozdravu, od jemných až po dynamické. Každá z nich vám ale rozproudí krev v celém těle, zahřeje a protáhne svaly. Pokud ho cvičíte po ránu, krásně vás nastartuje a nabije energií na celý den. Večer vás jeho jemná varianta může naopak zklidnit a zbavit stresu a napětí. Důležitá je souhra pohybů, pozornosti a vašeho dechu.

Rišikéšský pozdrav slunci

108 opakování také detoxifikuje váš organismus, nejen fyzicky, ale i psychicky, abyste lépe snášeli nadcházející podzimní a zimní období. A proč se vlastně cvičí 108 pozdravů slunci? 108 je číslo považované za posvátné nejen v józe, ale také v hinduismu, buddhismu i křešťanství. V celé Indii existují posvátná místa, tzv. pithas, kterých je 108, pro boha Šivu, ale i pro Budhu existuje 108 jmen, v „bibli jógy“ knize Yoga Sutra najdete 108 aforismů (suter), jógová mala má 108 korálků a na lidském těle je 108 marma bodů, citlivých míst používaných v ajurvédě. Tradiční počet 108 se vztahuje i k počtu Upanišad, tedy komentářům k Védám, posvátným indickým spisům.… S číslem 108 se pojí i samotná sanskrtská abeceda, kterou můžeme rozdělit na 2 x 54 písmen, protože každé písmeno symbolizuje jak mužskou energii Šivu, tak ženskou energii Šakti. A například v Japonsku se nový rok vítá 108 údery zvonu.

A pro ty, kdo mají rádi věděcká vysvětlení, je toto číslo spojeno se Sluncem, Měsícem a Zemí. Když vydělíte průměr Slunce průměrem Země, vyjde vám 108. Když vydělíte vzdálenost Slunce od Země jeho průměrem, vyjde vám 108 a když vydělíte vzdálenost Měsíce jeho průměrem vyjde vám také 108.

Ale důležitější než tahle matematika je určitě vlastní prožitek ze 108 pozdravů slunci :).

Pokud si chcete zacvičit tuto očistnou sérii pozdravů doma, doporučuji začít zklidněním v sedu, alespoň deseti hlubokými, ale klidnými nádechy a výdechy. Chcete-li, můžete si zazpívat na úvod mantru Om nebo jinou oblíbenou mantru.

Pokračujte jemným protažením páteře, velkých kloubů a hlavy. Pak se postavte na začátek podložky, vnímejte spojení vašich chodidel s podložkou ve třech bodech (kloub pod palcem, malíčkem a střed paty), a pak už se svým tempem vydejte vstříc novému zážitku ze 108 opakování pozdravů slunci. Cvičí se 9 sérií po 12 tradičních rišikéšských pozdravech slunci, kdy se pravidelně střídá levá a pravá noha. Abyste se neztratili v počítání, můžete si za každou celou sérii dát stranou nějaký předmět (tužku, kamínek, kuličku), který si předem nachystáte u podložky. Po každé sérii si krátce odpočiňte v pozici mrtvoly (šavásaně), abyste zklidnili dech, na chvíli zcela uvolnili svaly a načerpali sílu do další série.

A jak 108 pozdravů vnímám já? První série je pro mě vždy hodně fyzická, ale zároveň již momentem, kdy začínám zaměřovat pozornost dovnitř sebe sama. Postupně se v každé sérii pohyb víc a víc propojuje s dechem a splyne s pozorností v jednu velkou meditaci v pohybu. S každou odcvičenou sérií vnímám, které svaly pracují a pomáhají mi zaujmout pozici, jak mi pomáhá můj dech a v posledních sériích, kdy už je můj dech plně propojený s myslí a každou ásanou, se prakticky každá z ásan stavá relaxační až meditativní.

Závěrečnou šavásanu si prodlužte alespoň na 10 – 15 minut a nechte plně doznít účinek pozdravů na vaše tělo i mysl.

Namasté

Krátké video pozdravu slunci na YouTube: https://youtu.be/0-mHtG_-bao
Rezervovat lekci ve studiu můžete online: https://ekayogaspace.isportsystem.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *