Uncategorized

O čem sníte?

Než jsem se vydala na dráhu jógového lektora, tak trochu fotografa a já nevím, čeho ještě…, pracovala jsem dlouhá léta ve francouzských zahraničních korporacích. Air France pro mě byla, je a navždy zůstane srdeční záležitostí a Veolia Voda mě zase hodně naučila, nejen po stránce marketingu, ale i o hodně o lidech… o tom třeba někdy příště.

Když jsem naprosto unavená a skoro vyhořelá opouštěla korporátní svět, usilovně jsem přemýšlela, co bych tak mohla dělat, aby mě to bavilo, dávalo mi to smysl a uživilo mě to. Bylo to zrovna náročné životní období, rozvedená, psychicky i fyzicky rozhozená a bez jistoty zaměstnanecké teplé židličky, jsem nevěděla, co dělat.

V té době jsem už žila s novým partnerem, který můj život změnil o 360° a nabídl mi spolupráci na novém projektu pro fotografy aplikaci Fripito. Byla jsem nadšená a šla jsem do toho, ale pořád ve mě hlodala myšlenka „něčeho vlastního“.

Už jsem začala koketovat s myšlenkou, že bych tedy nakonec ten jógový kurz přece jen ukončila závěrečnou zkouškou a licencí pro lektora a začala se jógou nějakým způsobem živit (no teď s odstupem musím říct spíš přiživovat)… Skoro se mi zavařila hlava, než jsem do ní dostala všechny možné pojmy a i když mi bylo jasné, že stojím teprve na začátku, udělala jsem ten první krok a získala licenci.

Shodou náhod (a díky podpoře tam shora) jsem i začala učit své první lekce. Po té první jsem se rozbrečela dojetím a plná pokory k tomu, že jsem to mohla zkusit, a nechápala jsem, kde beru tu drzost stoupnout si před tolik lidí. Nevím, kdy přesně jsem si začala tak trochu snít o tom, že bych měla „vlastní jógové místo“, ale nakonec jsem partnerovi tak trochu zabrala jeho foto ateliér a v době, kdy tam neprovozoval svoje kurzy nebo nefotil, jsem začala pořádat první lekce.

Neměli jsme šatnu, převlékali jsme se prakticky na chodbičce a později v manželově kanceláři, ale prostor byl úžasný a lidi se vraceli. Bez peněz, prakticky na koleni jsem se pustila do uskutečnění snu, o kterém jsem kdysi ani nevěděla, že ho mám :). Jsem za to neskonale vděčná (hlavně manželovi, že mě podpořil a všechno to se mnou vydržel) a někdy tomu sama ještě ani nevěřím. Takže pokud zrovna přemýšlíte, co s načatým životem a nevíte, kam se vrtnout, nemusíte se bát, on vás Vesmír taky někam nasměruje… a pak už jen stačí vyškrábnout někde kousek odvahy zariskovat a udělat ten první krok.

Uncategorized

5 důvodů, proč zkusit jógu a 2 důvody, proč ne…

Články o józe najdete v poslední době skoro všude. Hodně se o ní v poslední době mluví, vyzdvihují se její úžasné přínosy…ale vy pořád nevíte, zda ji zkusit? Stále má pro vás jóga nálepku něčeho divného, moc alternativního, málo dynamického, a tak vůbec?

Mám pro vás 5 důvodů, proč byste měli začít s jógou a 2 důvody, proč nezačínat.

Důvod 1.: Je vám 30, 40, 50 let a víc a začínáte si uvědomovat občasné a čím dál častější limity vlastního těla a došlo vám, že vám musí ještě nějaký ten pátek vydržet…

Pokud nechcete od šedesáti trávit život jen po čekárnách a ordinacích lékařů různých odborností, začněte se svému tělu věnovat co nejdříve. Budete-li třicet let jen sedět v kanceláři, doma u televize a v létě na lehátku u vody číst v časopisech tipy na zaručené diety, nemůžete přece čekat, že vaše tělo neprodělá zásadní opotřebení… A zdravotní problémy, které vás dříve trápily jen čas od času, budou na denním pořádku a přidají se další a další, mnohem závažnější…

Nechci vás strašit, ale chcete-li mít zdravé tělo, musíte pochopit, že pro to budete muset opravdu aktivně něco začít dělat. Čím dříve, tím lépe. Pokud běháte, jezdíte na kole, posilujete, plavete…děláte pro sebe opravdu hodně, ale přetěžováním jedné svalové skupiny, zkracujete jinou a v těle vzniká nerovnováha…Navíc vám časem začne docházet energie a síly. A vy s pohybem přestanete. Cvičíte-li pravidelně jógu, protahujete, uvolňujete svaly a klouby, prokrvujete vnitřní orgány a naučíte se správně dýchat. To všechno vám zlepší pružnost těla, odolnost organismu, pohyblivost kloubů a cvičit můžete i v sedmdesáti.

Důvod 2.: V práci jedete na doraz, vedete bohatý společenský život nebo se staráte o děti a domácnost a poslední dobou máte dojem, že fakt nestíháte a cítíte se vyčerpaně, ve stresu a bez nálady?

Porady, prezentace, schůzky, zase prezentace, školení, schůzky a tak pořád dokola? Nebo práce, děti, kroužky, nákupy, domácnost, práce, děti, kroužky, nákupy, domácnost? Ano, jde nám z toho hlava kolem. K tomu si připočtěme zahlcení internetem a sociálními sítěmi a špatnými zprávami v médiích… A nejhorší asi je, že ani když máme chvilku “volna”, neumíme vypnout. Možná se doplazíme do posilovny, kde díky fyzické  námaze přehlušíme na chvíli neustálý tok myšlenek, ale jakmile skončíme, hlava šrotuje opět nadoraz.

V józe se nesnažíme jen protahovat tělo, ale také pracovat s myslí. Tedy právě s tím zdánlivě neovladatelným tokem myšlenek. Naučíte se, jak postupně myšlenky zklidnit, nasměrovat požadovaným směrem a umožnit hlavě, aby si odpočinula… Není to jednoduché a nejde to hned na počkání, ale rozhodně je to možné a vliv na váš život to bude mít určitě pozitivní.

Důvod 3.: Často vás bolí hlava, máte všeho po krk a nevíte, jak z toho ven…

Náš hektický život nám často způsobuje nejen fyzické, ale taky psychické problémy. Stres, úzkosti, depresivní stavy, vyhoření, ztrátu motivace i chuti k životu. Jóga vás naučí soustředit se na to, co je pro vás opravdu důležité, a vynechat v životě to, co je jen povrchní, zbytečně nás zatěžuje a vede nás jen k soutěžení, závisti, lítosti, vzteku a zklamání. Zjistíte, že štěstí, po kterém všichni tolik toužíme, netkví ani v novém autě, kabelce, exotické dovolené nebo manažerském postu. Naučíte se soustředit na přítomný okamžik, na tady a teď, a přestanete se trápit minulostí nebo žít s hlavou v budoucnosti, ke které upínáte svoje naděje a touhy.

Důvod 4.: Bolí vás často záda, už jste vyzkoušeli kde co, ale pořád se to nezlepšuje…

Na hodinách jógy slyším často dotazy na cviky, které by  pomohly s bolestí zad a nejlépe by ji odstranily tak do týdne. Jóga umí skutečně pomoci s bolavými zády a nemálo instruktorů jógy s ní začalo právě z tohoto důvodu. Ale není to tak, že by vám pomohlo cvičit jen vybrané cviky na bedra. Bolesti zad často pramení, když pomineme psychické důvody, z toho, že různé svalové skupiny v těle nepracují v takové souhře, jak by měly. Máte-li povolené břišní svaly a špatné postavení pánve, hrudníku nebo ramen, potřebujete se věnovat pravidelně celému tělu, abyste napravili důsledky dvaceti let špatného sezení za počítačem, špatného držení těla obecně nebo jeho jednostranného přetěžování. Chce to svůj čas, ale mírné zlepšení poznáte už po několika lekcích.

Důvod 5.: Jóga vám připadá nudná a pomalá…Vy potřebujete pořádnou zátěž a ne se jen povalovat na podložce…

Máte-li pocit, že klasická hathajóga je velká nuda, vyzkoušejte nejdříve dynamičtější formu jógy, jako je power jóga nebo aštanga jóga. Můžeme vám zaručit, že po hodině aštanga jógy budete lapat po dechu a propotíte vše, co máte na sobě. A i když to může vypadat, že cílem aštanga jógy je vás fyzicky zničit, není tomu tak. I při těchto dynamických lekcích se naučíte postupně naslouchat svému tělu, respektovat jeho limity a možnosti, přestanete soutěžit s ostatními i sami se sebou… A stejně tak se naučíte pracovat s myslí, soustředit ji na tady a teď i potlačit dominantní roli vašeho ega, které je sice dobrým motivačním pomocníkem, ale špatným pánem našeho života.

A proč s jógou nezačínat?

Chcete rychle zhubnout…

Je dobré si uvědomit, že pokud jste nabrali deset, dvacet kilo nadváhy, tak to taky nebylo přes noc. Proč tedy očekáváte, že zhubnout půjde rychle? Neničte vlastní tělo. A ještě než vyběhnete, vyrazíte na kole nebo do posilovny, dejte si reálný cíl. Ne, jóga vám rychle zhubnout nepomůže. Vaše očekávání by nebylo určitě naplněno a vy byste odcházeli s pocitem, že jóga nefunguje. Takže se netrapte, vrhněte se na spalování, změňte stravu a hlavně nezapomeňte, že to chce pravidelnost.

Chcete-li řešit dvě, tři kila váhy a váhu si chcete udržet, bude pro vás jóga to pravé. Kromě pohybu vám jóga také zlepší prokrvení břišních orgánů a fungování lymfatického systému. Zadržování vody v těle nebo zpomalené zažívání může být jedním z důvodu vašich pár nechtěných kil.

Chcete rychle nabrat svalovou hmotu…

Svaly s jógou nenaberete. Zpevníte je, prodloužíte ty zkrácené, zpružníte celkově vaše tělo, budete ohebnější. Ale rychlý nárůst svalové hmoty opravdu nečekejte. Pokud toužíte po objemných svalech, je pro vás posilovna tím nejlepším místem. A kdybyste náhodou zjistili, že posilování vede ke zkracování svalů a zhoršení jejich pružnosti, doplňte si do rozvrhu nějaké to jógové protahování :).

Uncategorized

Jaký druh jógy zvolit?

Když se podíváte na rozvrh jógových studií, většinou najdete v rozvrhu tolik druhů cvičení jógy, že vám z toho jde hlava kolem. A možná ani po přečtení popisků k jednotlivým typům nebudete moudřejší… Co si tedy vybrat?

První věc, kterou byste měli zjistit je, ne jakou jógu chcete cvičit, ale jakou jógu skutečně potřebujete. Obvykle si totiž vybíráme cvičení podle stávající dynamiky našeho života.

Jedete na plný plyn, hodně pracujete, máte hodně zájmů, jste jak utrženi ze řetězu? Tak to si asi vyberete ashtanga jógu, vinyasa jógu nebo power jóguAshtanga má danou dynamickou sestavu cviků, což může být výhodné pro pozdější vlastní praxi, vinyasa propojuje jednotlivé asány rychlejšími a silovějšími přechody a power jóga je na tom podobně. Všechny jsou silové a dynamické.

A teprve, když se vám po půlroce cvičení začnou kupit drobná zranění, kterým nepřikládáte zprvu pozornost, si možná uvědomíte, že to, co ve vašem zrychleném životě potřebujete, je zpomalit a najít rovnováhu. Asi je to zpočátku těžké, představit si, že se máte zastavit v asánách hathajógy a jen tak sedět v pozici a dýchat. První, co vás napadne, je ztráta času a nuda… Ale pokud skutečně chcete něco udělat pro své tělo, a potažmo mysl, zkuste zpomalit a dejte tomu čas. Přestaňte věci kolem sebe tolik kontrolovat, soudit nebo zavrhovat a nechte jim trochu volnosti, vlastní průběh a přijměte věci tak, jak jsou. A teprve po pár měsících posuďte, co se ve vašem životě změnilo. Možná budete překvapeni, jak se vám uleví a budete se cítit vyrovnanější…

Jste-li naopak typ, který je spíše pomalejší nebo se cítíte unavenější,  budete pravděpodobně tíhnout k hathajóze nebo k lekcím v rozvrhu označeným jako jemná jóga. Pro začátek (nejen) je to určitě dobrá volba. V klidu se naučíte asány a vaše tělo získá díky pomalejšímu protahování a výdržím v pozicích lepší pružnost. Chybí-li vám ale síla a zpevnění, můžete klidně do svého týdenního programu zařadit nějakou lekci vinyasa jógy nebo power jógy, a vyrovnat tak určitou disbalanci v těle. A určitě bych doporučila přidat aerobní aktivitu, kterou si budete udržovat kondici, tj. běh, jízdu na kole, plavání nebo prostě jen pravidelnou rychlou chůzi v lese.

A co taková Bikram nebo Hot jóga? Nebo hormonální jóga? Můj čistě osobní názor je, že jóga v extrémním teple asi rychleji zlepší vaši pružnost a ohebnost, budete se hodně potit, takže budete možná i rychleji hubnout, ale je to opravdu to, co potřebujete? Ano, pokud jedete v životním stylu zaměřeném na výkon, nic než rychlé výsledky nás nebudou zajímat. Ale to se asi nedostane ani na to zharmonizování těla a hlavně zklidnění mysli. A to by byla škoda.

Pokud s jógou začínáte, nevrhla bych se hned ani na hormonální jógu. To je ve své podstatě jóga klidná, vycházející z hathajógy, má danou sestavu cviků, které stimulují ženské hormony. Ale pokud nejste zvyklé dobře vnímat své tělo, soustředit se na dech, pracovat s energií a pozornost upínat k jednomu bodu, a to všechno v jeden moment, může být zpočátku náročnější. Ale s dobrým lektorem se to dá určitě zvládnout.

Je tedy na vás, pro jaký druh jógy se rozhodnete. Ale jedno je jisté. Bez vůle, pravidelnosti, a tím nemyslím jednou za měsíc, a možná i změně přístupu nebo životního pohledu to nepůjde. Z jógy by vám tak zbylo jen fyzické cvičení a ochudili byste se o vše, co vám jóga může přinést.

Je to ve vašich rukou :). A hlavě!
Namasté

Uncategorized

Kdy začít s jógou?

Přemýšlíte, kdy nebo jak začít s jógou? Pokud berete jógu jako novou možnost fyzického pohybu, kterým zpestříte svůj kancelářský život, tak můžete začít kdykoliv. Stačí překonat počáteční ostych nebo lenost, rezervovat si lekci pro začátečníky v některém jógovém studiu a dorazit na lekci… Pokud přemýšlíte o józe jako o způsobu života, tak ještě zřejmě nenastal ten správný čas…cestou rozumu, tak jak jsme zvyklí, to totiž nejde… ale když se na chvíli zaposloucháte a necháte mluvit vaši intuici, budete vědět, zda už je čas vydat se na vaši jógovou cestu…

Ve své knize „Jóga věda o duši“ to popisuje Osho následovně: „…na cestu jógy se můžete vydat jen, pokud jste totálně frustrovaní tím, jaká vaše mysl je. Pokud stále chcete něčeho dosáhnout skrze mysl, jóga není pro vás… Mysl vás chrání před realitou, je jako droga… Pokud jste totálně frustrovaní vaším způsobem života, pokud se ho dokážete vzdát, potom se můžete vydat na cestu jógy…“

Vydat se na cestu jógy bude totiž znamenat opustit minulost, přestat doufat v budoucnost a obrátit pozornost dovnitř, ponořit se do sebe… v přítomném okamžiku. Možná vám to zní jako krásná věta,, ale věřte mi, že v životě to nebude lusknutím prstu, váš starý život se rozpadne v prach a bude trvat dlouho, než se vyhrabete ze zajetých kolejí, způsobu vidění, vnímání, chápání a prožívání reality.

Měla jsem to taky tak. Totální krize v osobním životě, manželství, kariéře a zřejmě i krize identity… kdo jsem a co vlastně chci. Cítila jsem jen jedno. Že tak, jak je to do teď, to určitě už dál nechci… a tak začala moje jógová cesta…