Rozhodli jste se začít s jógou a kromě fyzického cvičení podle videí na YouTube hledáte další zdroj informací? Pokud nemáte čas na speciální kurz a jste čtivý typ, vystačíte si pro začátek s knihami, které vám trochu rozšíří jógové obzory. Knih s jógovou tématikou je na trhu spoustu a pokud se vrhnete na jejich čtení, budete mít pocit, že se vám rozskočí hlava a časem se vám bude zdát, že čím víc jich čtete, tím větší zmatek v tom máte…
Jógové téma je nesmírně obšírné a věřte mi, že vaše jógová cesta se vždy vydá nějakým směrem, kterým právě teď máte v životě jít. Vaše potřeby se samozřejmě mohou průběžně měnit a stejně tak se může vlnit i vaše jógová cesta.
Na samém začátku je ale dobré jít co nejjednodušeji a to, co si přečtete, vyzkoušet na vlastní kůži. Jen tak totiž můžete zjistit, zda je to vaše cesta a zda pro vás funguje. Jen začněte bez předsudků, nechte si otevřenou mysl i srdce. Kdyby mi někdo před dvaceti lety řekl něco o čakrách, považovala bych ho za ezo blázna, se kterým si nemám co říct…no a dnes bych si s ním rozhodně měla dlouze co vykládat…
Kde tedy začít?
Praktické jógové základy, který by měl znát každý, najdete v knize “Učím se jógu” od André van Lysebetha. Najdete v ní detailní popisy ásan, včetně fotografií, i jejich účinků.
V knize “Pránájáma” opět od Anré van Lysebetha se dozvíte podrobnější informace o energii (práně), dechu a jednotlivých dechových technikách. Tuhle knihu je důležité nejen přečíst, ale hlavně vyzkoušet na vlastní kůži. Vaši jógovou praxi to posune dál.
Mojí první jógovou knihou byla „Jóga krok za krokem“, jejíž autorem je Dr. svámí Gítánanda Giri. Je podrobná i stručná zároveň, propojuje ásany, anatomii, stravu i pranajámu.
Patanjaliho “Jógasútry” jsou biblí každého jógina, ale pro začátečníka mohou být těžké. Doporučuji tedy začít knihou “Jóga věda o duši” od Osho. Pomůže vám pochopit, o čem ta jóga vlastně je a jak to ten Patanjali myslel.
Chcete-li prožít šťastnější život, přečtěte si knihu “Moc přítomného okamžiku” od Eckharta Tolleho. Najdete v ní odpovědi nejen na otázku, co je to ten přítomný okamžik…